Nowe rozwiązanie ws. szczepień. Sejm przyjął ustawę
Za przyjęciem nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi głosowało w środę 421 posłów, przeciw było 20, trzech się wstrzymało. Trafi ona teraz pod obrady Senatu.
Szczepienia przeciw COVID-19. Co zmienił Sejm?
W świetle przyjętych przepisów na szczepienie przeciw COVID-19, obok lekarzy, kwalifikować będą mogli także przedstawiciele innych zawodów medycznych. Grupa ta będzie ujęta w rozporządzeniu ministra zdrowia.
Jak doprecyzował we wtorek Paweł Rychlik (PiS), w czasie przedstawiania sprawozdania komisji zdrowia, "chodzi przede wszystkim o dobrze wykształcone polskie pielęgniarki i położne".
Nowelizacja przedłuża także okres obowiązywania aktualnych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, tzw. sieci szpitali do końca 2021 r. z przesunięciem terminu kolejnej kwalifikacji na 1 października br.
Ilu Polaków już zaszczepiono?
Według danych dostępnych na stronie internetowej rządu, dotychczas w Polsce wykonano 4 605 929 szczepień, z czego 2 984 642 pierwszą dawką i 1 621 281 drugą dawką. Dzienna liczba wykonanych szczepień wynosi 45 307.
Dramatyczne dane MZ z ostatniej doby
W środę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 052 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i kolejnych 453 ofiarach śmiertelnych. To największa dobowa liczba zakażeń od początku trzeciej fali pandemii. Najgorzej sytuacja wygląda w województwie mazowieckim (4 142) i śląskim (4 030), a także małopolskim (2 050) i wielkopolskim (2 034).
Szef MZ Adam Niedzielski ogłosił, że od 20 marca do 9 kwietnia obostrzenia zostaną zaostrzone i rozszerzone na całą Polskę.